• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
www.omerkiziltan.com

Arş. Gör. Dr. Ömer KIZILTAN

Kişisel Web Sayfası

Eğitim

İki Büyük Felsefecinin Vefatı

Prof.Dr. Ahmet Cevizci

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevizci, 1 Aralık 2014 tarihinde akşam saatlerinde verdiği ders sonrasında odasında kalp krizi geçirerek vefat etti.


1959 yılında Bursa’da doğan Cevizci, ilk ve orta öğretimini Bursa’da tamamladı. Cevizci, 1978-1982 yıllarında arasında Ankara Üniversitesi Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nde Lisans eğitimini yaptı ve daha sonra Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe Ana Bilim Dalı’nda, “Sokratik Diyaloglarda Yöntem” (1984)  başlıklı tezi ile Yüksek Lisans, “Platon’un Bilgi Kuramı” (1992) başlıklı tezi ile de Doktora derecesini aldı. Prof. Cevizci; Fransız Hükümet’inden kazandığı bir burs ile 1989-1991 yılları arasında Sorbonne Üniversitesi’nde doktora düzeyinde araştırmalarda da bulundu.

İlkçağ felsefesi, etik, metafizik, genel felsefe tarihi alanlarında çalışan Prof. Dr. Cevizci’nin yayınlanmış pek çok kitabı ve makalesi bulunmaktadır.


Prof. Dr. Uluğ Nutku

Türkiye’nin önemli felsefecilerinden Takiyettin Mengüşoğlu’nun öğrencisi,  Prof. Dr. Uluğ Nutku, 17 Kasım 2014 tarihinde Mersin’deki evinde vefat etti. 

1935 yılında Sivas'ın Zara ilçesinde doğan Nutku, 1956 yılında Robert Koleji'ni bitirdi. 1957-1964 yıllarında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde serbest lisans öğrenimi gördü. 1964'de fahri asistan olarak aynı fakültenin Sistematik Felsefe ve Mantık kürsüsünde göreve başladı. 1969'da kadrolu asistan oldu. 1974’de “Yeniçağ Felsefesinde Apriori Problemi” başlıklı çalışmasıyla doktorasını verdi. 1978’de “İnsan ve İnsanlık Kavramları Üzerine Antropolojik-Etik Bir Çalışma” başlıklı teziyle doçent oldu. 1979’da doçent kadrosuna atandı. 1990'da Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Felsefe Grubu Eğitimi Bölümü’nün bağımsız bölüm olmasına katkıda bulundu. 1994 yılında profesör oldu. Mersin (1994) ve Cumhuriyet (2000) Üniversiteleri'nde Felsefe Bölümlerini kurdu. 2002’de yaş haddinden emekli oldu. 2008-2010 yılları arasında Çukurova ve Cumhuriyet Üniversiteleri Felsefe Bölümlerinde ders vermeyi sürdürdü. Onu hiç bırakmayan idareci ve öğrencilerin teşvikiyle sözleşmeli, serbest olarak hep çalıştı. Aralarında Assos Felsefe Günleri’nin de olduğu pek çok etkinlikte geniş kitlelere sayısız dersler vermiştir.

Felsefi Antropoloji ve pek çok alanda çalışan Prof. Dr. Uluğ Nutku’nun, İnsan Felsefesi Çalışmaları, Gezgin Filozof, Felsefe ve Güncellik, Ur Uruk Urşu, İnamanın Felsefesi gibi kitapların yanı sıra pek çok makalesi bulunmaktadır. 

 


Takvim
Reklam
Bu alana reklam verebilirsiniz